کاستی‌های گرشگری رزن، درگزین و سردرود از دیدگاه آیت‌الله رازینی

آیت‌الله رازینی با حضور در جمع اهالی روستای ملابداغ، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و حفظ و توسعه مراکز گردشگری در شهرستان‌های رزن، درگزین و بخش سردرود را برای جذب گردشگر ضروری توصیف کرد.

آیت‌الله علی رازینی در حاشیه این دیدار در گفتگو با خبرنگاران گفت: شهرستان‌های رزن، درگزین و بخش سردرود به علت عدم مدیریت صحیح در برنامه‌ریزی، مدیریت اماکن گردشگری و توسعه زیرساخت‌های شهرستان نتوانسته از ظرفیت‌های خود استفاده بهینه کند.

وی افزود: به عقیده من برخی مسئولان هیچ برنامه‌‌ای در راستای جذب گردشگر به این مناطق ندارند و این درحالی‌ست که شهرستان‌های رزن، درگزین و بخش سردرود قابلیت‌های بالقوه زیادی برای جذب گردشگر دارند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: برخی از اماکن کهن این مناطق کاملا به دست فراموشی سپرده شده و اکنون رو به تخریب کامل است که با مطالعه بر روی مقاوم سازی در عین حفظ هویت کهن و بازسازی به دست متخصصان قابل مرمت است.

عضو هیات موسس دانشگاه پیام نور رزن ادامه داد: برخی از منابع طبیعی این مناطق نیز به دلیل عدم رسیدگی‌های لازم تقریبا غیر قابل استفاده شده است که از جمله این موارد می‌توان به چشمه‌های آبگرم روستای غینرجه اشاره کرد.

آیت الله رازینی تصریح کرد: بسیاری از اماکن باستانی مانند تپه‌های بسیار کهن که حتی قدمت برخی از آنان به دوره پیش از اسلام نیز می‌رسد و در آثار ملی نیز ثبت شده‌اند، می‌توانند با مدیریت صحیح و معرفی آنها به هموطنان، مورد بازدید قرار بگیرد.

این استاد حوزه گفت: یکی دیگر از جاذبه‌های مغفول این مناطق، اماکن مذهبی و زیارتی مانند بقعه متبرک امام‌زاده‌هایی است که می‌تواند محل زیارت مسافران باشد.

وی افزود: البته ورود گردشگران به شهرستان‌های رزن، درگزین و بخش سردرود نیازمند زیرساخت‌هایی است که در این مناطق وجود ندارد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان تاکید کرد: وجود هتل‌های با کیفیت و اماکن تفریحی در جذب گردشگران بسیار موثر است که احداث این مراکز باید با جدیت و همت بسیار بیشتری دنبال شود.

استان همدان دارای مناطق تاریخی، طبیعی و گردشگری بسیاری است که مورد توجه بسیاری از مسافران است اما این اماکن در شهرستان‌های رزن، درگزین و بخش سردرود به دلایل متعددی آنچان که شایسته است به هم استانی‌ها و هموطنان معرفی نشده است.