رنج اهالی شهر تازه تاسیس کرفس از مشکلات این شهر

در شمال شرقی استان همدان شهر کرفس که پیش از این به عنوان پرجمعیت‌ترین روستاهای این استان معروف بود، قرار گرفته است. بر اساس آخرین سرشماری‌ها، این شهر حدود  ۶ هزار نفر جمعیت دارد و اکثر آنها نیز کشاورزند. از آنجایی که زمان زیادی از شهر شدن روستای کرفس نمی‌گذرد، هنوز چالش‌های زیادی در آن وجود داردکه مطابق با آنچه که نیاز و ضرورت این شهر است، باید آن را بررسی کرد. از جمله این چالش‌ها موضوع آلودگی آب مصرفی، ضعف خدمات حمل و نقل و خدمات بهداشتی است.

به گزارش کاریز پرس، یکی از افراد ساکن این شهر با اشاره به اینکه بعد از تصویب قانون تبدیل روستای کرفس به شهر تغییراتی در این منطقه ایجاد شد؛ گفت: قبلا مدرسه نداشتیم. در حال حاضر مدارسی راه‌اندازی شده است. اما هنوز برخی از امکانات شهر ناقص است که مهم ترین آن  سیستم جمع آوری فاضلاب شهری است و تنها ۲۰ درصد آن راه‌اندازی شده است.

 

آب  کرفس برای برخی از گروه های سنی قابلیت مصرف ندارد

یک شهروند دیگر با ذکر اینکه آسفالت شهر را کنده‌اند و عبور و مرور سخت شده بیان کرد: لوله انتقال آب مصرفی شهر کرفس در معرض برخی آلودگی‌ها است و آب  این شهرستان برای برخی از گروه‌های سنی قابلیت مصرفی ندارد.

 

ضعف شدید خدمات حمل و نقل در شهر کرفس

از دیگر انتقادات مردم شهر کرفس در حوزه حمل و نقل شهری است. در این خصوص نیز مردم ساکن در این شهر می‌گویند: در این شهر نه تاکسی و اتوبوسی برای شهر تعبیه شده است و نه ایستگاهی وجود دارد. از سویی در خصوص مراکز بهداشتی نیز کمترین خدمات رسانی صورت می‌گیرد. تنها پزشک عمومی داریم که او نیز همه روزها  در مرکز خدمات درمانی حضور ندارد.

بارزترین محصول قابل کشت در این شهر، سیب زمینی است که در کنار آن محصولات دیگری مثل یونجه، سیفیجات،گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه،  گردو، انگور، کشمش، بادام، پیاز، سبزه و خیار و کدو، افتاب گردان، کلزا (روغن دانه)  و انواع درختان میوه و صنعتی کشت می‌شود.

مانند بسیاری از  شهرهای استان همدان آنچه نام این شهر را مطرح کرده است، جاذبه‌های دیدنی  و شرایط اقلیمی آن است که موجب رونق برخی از فعالیت‌ها در این شهر شده است.

شهر کرفس به موجب درخواست مسئولان این شهر وبا توجه به ظرفیت‌هایی که  داشت در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۶ به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری از روستا به شهر ارتقا پیدا کرد. این شهر با دو استان مرکزی و قزوین هم مرز است.