آیت الله علی رازینی، دوم خردادماه سال  1332 در روستای رازین در شهرستان “رزن” از توابع “همدان” متولد شد. ایشان پرورش یافته خاندانی اهل دین ومکتب اسلامی است چنان که پدر بزرگ وی “آیت الله حاج میرزا حسن رازینی” به همراه حضرت امام خمینی(ره) و آیت الله گلپایگانی، از نخستین شاگردان “حاج شیخ عبدالکریم حائری” در حوزه علمیه قم بودند. ضمنا پدر ایشان، حجت الاسلام و المسلمین “حاج شیخ محمود رازینی” نیز در کسوت روحانیت و در شهر قم در خدمت اسلام و مسلمین بوده اند.

آیت الله رازینی آموزش های ابتدایی و متوسطه را در نزد پدر بزرگوارشان پشت سر گذاشتند چرا که سیستم آموزش و پرورش دوره پهلوی مورد تایید پدر ایشان نبود به همین دلیل در منزل به فرزندان خود آموزش می داد. بر این اساس آیت الله علی رازینی به مدرسه نرفت اما تحت آموزش های پدر با موفقیت امتحانات متفرقه را پشت سر گذاشت.

آیت الله رازینی در خانواده ای با چهار برادر و دو خواهر بزرگ شد که بعدها این خانواده شهدایی را تقدیم میهن اسلامی کرد به این معنی که دو برادر ایشان در عملیات های کربلای 5 و کربلای 8 به خیل شهیدای لشکر اسلام پیوستند. دو برادر دیگر ایشان نیز از خادمان ملت بزرگوار ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می روند که یکی در سپاه و دیگری در قوه قضاییه به مردم و نظام خدمت می کنند.

سوابق تحصیلی آیت الله علی رازینی

ایشان، در سال 1342 به حوزه علمیه قم وارد شد و تحت تعلیم بزرگانی چون “آیت الله قدوسی”، “آیت الله مشکینی”، “آیت الله جنتی”، “آیت الله یوسف صانعی”، “آیت الله وحید خراسانی”، “آیت الله شبیری”، “آیت الله مرتضی حائری یزدی”، “دکتر بهشتی”، “دکتر مفتح”، “آیت الله جوادی آملی” و “آیت الله مصباح یزدی” قرار گرفت.

ضمنا آیت الله رازینی فارغ التحصیل رشته کارشناسی حقوق دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی و فارغ التحصیل دکتری حقوق از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است.

سوابق انقلابی آیت الله رازینی

آیت الله رازینی از متقدمین مبارزه با رژیم خودکامه پهلوی محسوب می شوند چنان که در اواخر سال 1349 و اوایل 1350، ایشان به همراه “محمد یراقی” و “حجت الاسلام محمدعلی نظام زاده” و “شهید کرمی” بارها از سوی ساواک مورد پیگرد قرار گرفته و به مدت 6 ماه در زندان های رژیم ستمشاهی به سر برده‌اند.  آیت الله رازینی تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در صف مبارزان انقلاب قرار داشتند و فعالیت های انقلابی خود را در حوزه های علمیه تا سقوط رژیم پهلوی با جدیت تداوم بخشیدند.

فعالیت های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آیت الله رازینی

اولین مسئولیت آیت الله رازینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور در شواری مدیریت مدرسه حقانی بود. این مسئولیت از آن رو به ایشان محول شد که “آیت الله قدوسی” که مدیریت مدرسه “حقانی” را برعهده داشتند بعد از انقلاب برای انجام برخی مسئولیت ها به تهران رفتند و مدیریت این مدرسه را به یک گروه سه نفره واگذار کردند که یکی از آنها آیت الله علی رازینی بود.

ورود آیت الله علی رازینی به قوه قضاییه در سال 1359

در سال 1359 آیت الله قدوسی به دستور حضرت امام(ره) موظف شد برای ضایع نشدن حق برخی از متهمان پرونده های مربوط به مواد مخدر به بررسی مجدد آنها بپردازد. آیت الله قدوسی در همین راستا از آیت الله علی رازینی و چند نفر دیگر آگاه به مسائل حقوقی دعوت به همکاری کرد که از آن پس آیت الله علی رازینی در قوه قضاییه ماندگار شد.

اولین سمت اجرایی در قوه قضاییه

در سال 1359 آیت الله علی رازینی، به عنوان قاضی دادگاه انقلاب اسلامی تهران منصوب شد. از سال 1360 به بعد کشور وارد مرحله ای حساس گردید به دلیل آن که سازمان تروریستی مجاهدین خلق به صورت علنی با حاکمیت جمهوری اسلامی ایران اعلام جنگ مسلحانه کرد. از آن پس دادگاه انقلاب وارد فاز جدیدی شد و آیت الله علی رازینی نیز ماموریت پیدا کرد در خراسان با منافقین مبارزه کند که ایشان ابتدا به بجنورد و سپس به مشهد منتقل شد.

ریاست دادگاه استان خراسان

در سال 1360 “آیت الله قدوسی” پیشنهاد می دهد که آیت الله علی رازینی برای ریاست دادگاه استان خراسان انتخاب شود و شورای عالی قضایی که از رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور و سه نفر قاضی تشکیل می شد و در آن زمان آیت الله موسوی اردبیلی در راس آن قرار داشتند آیت الله علی رازینی را به عنوان رئیس دادگاه استان خراسان انتخاب می کنند. حکم ایشان چند ماهی بعد از شهادت آیت الله قدوسی صادر شد.

ریاست دادگاه های ویژه رسیدگی به تخلفات جنگ

در 2 مرداد ماه 1367 حضرت امام خمینی(ره) طی حکمی آیت الله علی رازینی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح وقت را موظف کرد دادگاه ویژه تخلفات جنگ را در کلیه مناطق جنگی تشکیل دهد و به بررسی عوامل ناکامی در برخی محورها و عملیات جنگی بپردازد. شایان ذکر است در 29 مرداد 1367 با اعلام آتش بس، جنگ پایان یافت و این حکم کاربرد چندانی نیافت.

ترور نافرجام

آیت الله علی رازینی به علت فعالیت در دادگاه انقلاب، همواره مورد تهدید سازمان تروریستی منافقین بوده است. در مورد ترور نافرجام ایشان باید گفت؛ فردی به نام “غلامرضا عاملی” که مرید شخصی ملبس به لباس روحانیت به نام “سیدمحمد حسینی میلانی” و وابسته به گروهی به نام “مهدویت” که شبیه گروه “فرقان” بود، در دی ماه سال 1377 با چسباندن بمبی به خودرو آیت الله علی رازینی اقدام به ترور ایشان کرد. در این حادثه آیت الله علی رازینی و 4 نفر همراه وی به شدت مجروح شدند و یک عابر بی گناه نیز به شهادت رسید.

“غلامرضا عاملی” اعتراف کرد که “سیدمحمد حسینی میلانی” به او القا کرده است آیت الله یزدی و آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام رازینی را ترور کند.

سرنوشت تروریست‌ها

در جریان ترور نافرجام علی رازینی مجموعه ای در حدود 50 نفر دستگیر و طی 20 جلسه دادگاه محاکمه شدند. دادگاه انقلاب اسلامی با حضور آیت الله رازینی طی جلسات برگزاری دادگاه در تلاش برای اصلاح فکر و عقیده این متهمین برآمدند. چراکه معنقد بودند این افراد بعد از آزادی مجددا برای جامعه مشکل آفرین می شوند.

این اقدام تربیتی دادگاه مؤثر واقع شده و از ارادت مریدان “سید محمد حسینی میلانی” که خود را جانشین امام زمان معرفی کرده بود به وی کم کرد. در جلسات ابتدایی دادگاه به محض ورود میلانی تمامی این افراد به احترام مراد خود از جای بلند می شدند و تکبیر می گفتند. ولی طی جلسات روشنگرانه دادگاه کار به جایی رسید که دیگر به “میلانی” سلام هم نمی کردند و حتی برخی از آنها از او شکایت هم کردند.

10 نفر از 50 متهم این پرونده به زندان محکوم شدند. “میلانی” و “عاملی” نیز به اعدام محکوم شدند اما بعدها مشمول عفو قرار گرفتند، “میلانی” به علت بیماری قلبی تحت عمل جراحی قرار گرفت و زیر عمل درگذشت. “عاملی” هم از زندان مرخصی گرفت و دیگر بازنگشت.

عیادت رهبر انقلاب از حجت‌الاسلام علی رازینی

رهبر معظم انقلاب اسلامی بعد از ظهر روز حادثه، از آیت الله علی رازینی رئیس کل دادگستری وقت استان تهران که در اثر ترور نافرجام در بیمارستانی در تهران بستری شده‌ بودند، عیادت کردند.

مقام معظم رهبری هنگام عیادت از ایشان در جریان گزارش پزشکی و وضعیت جسمی ایشان قرار گرفتند و ضمن ابراز خرسندی از بهبودی وضعیت عمومی وی، صحت و سلامتی هر چه سریعتر ایشان را از درگاه خدای متعال خواستار شدند و فرمودند: «این امتحان الهی بود و اینگونه عوارض، نشانه لطف خداست؛ همه‌ ما در آرزوی شهادتیم. ان‌ شاءالله خداوند این را وسیله ‌ای برای تقرب بیشتر شما به پروردگار و جلب توجه و لطف پروردگار قرار بدهد».

آیت الله رازینی نیز در این دیدار گفت: «ما پیرو مکتب “وَالله ان قَطَعتُموا یَمینی” هستیم، امیدواریم که این کسالت، به انجام وظیفه در راه دفاع از اسلام و ولایت، لطمه نزند».

انتصاب به عنوان حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت

در سال 1363 نظرات خاص آیت الله منتظری در برخورد با گروهک‌ها و زندانی‌ها، باعث اختلاف نظرش با شهید لاجوردی (دادستان وقت انقلاب) شد و با پافشاری آیت الله منتظری برای برکناری شهید لاجوردی و روی کار آمدن فرد مورد نظرش در نهایت توافق شد که شهید لاجوردی نه با شخص مورد نظر آیت الله منتظری بلکه با شخصی از گروه خودش تعویض شود که آیت الله علی رازینی انتخاب شد. گفتنی است که پس از پیش آمدن جریان “سید مهدی هاشمی” (برادر داماد آیت الله منتظری) دستگاه قضایی قادر به رسیدگی این پرونده و اسلحه های پیدا شده از ایشان نبود. حضرت امام خمینی(ره) از اوایل انقلاب دستور تشکیل دادگاه ویژه روحانیت را زیر نظر دستگاه قضایی صادر کرده بود ولی این دادگاه عملا از سال 1366 و مستقل از دستگاه قضایی شروع به کار کرد و آیت الله علی رازینی به عنوان حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت و حجت الاسلام علی فلاحیان به عنوان دادستان ویژه روحانیت انتخاب شدند.
امام خمینی در حکم خود خطاب به علی رازینی فرمودند: «تحت تأثیر هیچ کس و هیچ چیز قرار نگیرید».

چکیده‌ای از سوابق و مسئولیت‌های آیت الله علی رازینی

ریاست کل دیوان عدالت اداری

ریاست دادگاه ویژه روحانیت

ریاست دادگاه ویژه روحانیت به حکم حضرت امام (رض) و تنفیذ مقام معظم رهبری

معاونت اجرایی دیوان عالی کشور

ریاست کل دادگستری استان تهران

ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور

ریاست دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات جنگ به حکم حضرت امام (ره)

نماینده مردم شریف همدان در مجلس خبرگان رهبری

عضو شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌های کشور با حکم مستقیم مقام معظم رهبری

عضو هیأت امنای مرکز علوم اسلامی خواهران (جامعه الزهرا) با حکم معظم له

عضو هیأت موسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا

عضو شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌های کشور با حکم مستقیم مقام معظم رهبری

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همدان